Blog

Odborník na použitelnost Jeff Johnson vystoupí na konferenci v Praze

Jeff Johnson, který vystoupí 22. a 23. června na pražské Konferenci User Experience a povede zde i dva workshopy, je uznávaným odborníkem v oblasti použitelnosti, návrhu uživatelského rozhraní a designu a kognitivní psychologie.
Jeff-johnson-na-konferenci
Autorem fotky je Ram Yoga.

Jeff stojí v čele konzultační společnosti UI Wizards, která se zabývá hodnocením a návrhem uživatelských rozhraní a webových stránek. Zde zhodnocuje svoje dlouholeté zkušenosti (v oboru působí přes 32 let), které nabyl během svého působení v mnoha významných firmách jako Sun Microsystems, Hewlett-Packard, Xerox a mnoho dalších.

Mimo to je také častým účastníkem různých konferencí. Naposledy jste ho mohli vidět přednášet na konferencích:

Jeff Johnson je veřejnosti známý především díky jeho knížkám, popisujícím chyby v uživatelském rozhraní softwaru, webů nebo her. Mezi první z nich patří:

GUI Bloopers 2.0

Je druhé přepracované vydání populární knížky Jeffa Johnsona - GUI Bloopers: Don'ts and Do's for Software Developers and Web Designers, popisující detailně nejčastější chyby v uživatelském rozhraní. Blooper je výraz pro nesmyslnou zarážející chybu, například dialogové okno, které uživatele vybízí k výběru ze dvou možností, přičemž obě dvě jsou stejné (na příklady se podívejte do galerie chyb použitelnosti). Knížka je rozdělená na několik kapitol, kde jsou postupně rozebrány chyby v použitelnosti podle kategorií: chyby ovládacích prvků v uživatelském rozhraní, chyby v navigaci, textové chyby, chyby v designu a rozvržení stránky, chyby interakci s uživatelem, chyby v reakci na činnost uživatele, manažerské chyby a chyby v barevnosti. V každé kapitole jsou příklady s ukázkami chyb, takže zde najdete celkem 70 ukázkových bloopers.

Podrobnější informace se dozvíte na anglické stránce věnované této knížce.

Web Bloopers

S tím jak pokročila doba a s ní i rozmach internetu, nestačila v původní knížce GUI Bloopers jedna kapitola věnovaná chybám na webech, a tak ji v druhém vydání už nenajdete. Místo toho si vysloužila samostatnou knížku: Web Bloopers: 60 Common Web Design Mistakes, and How to Avoid Them. Jak název napovídá, najdete zde šedesát nejběžnějších chyb v použitelnosti na webových stránkách a nově také rady, jak se těmto chybám vyhnout. Rozdělení chyb je velice podobné jako u chyb v uživatelském rozhraní, je zde ale více brán zřetel na specifické části webu: například kapitola o chybách ve vyhledávání nebo webových formulářích.

Knížka má opět svoji webovou stránku, kde najdete i nějaké materiály ke stažení a zajímavé odkazy.

Designing with the Mind in Mind

Aby byl výčet knížek od Jeffa Johnsona kompletní, zmíním ještě jednu novou, která vyšla v letošním roce: Designing with the Mind in Mind: A Simple Guide to Understanding User Interface Design Rules. Pokud vás tato nová knížka zajímá, stáhněte si jako ukázku celou třetí kapitolu z této nové knížky.

Jeff Johnson v Praze

Pokud byste se chtěli zúčastnit jeho přednášek nebo workshopů, máte právě teď jedinečnou možnost. Jeff Johnson vystoupí 22. a 23. června v Praze na Konferenci User Experience. V rámci ní zde bude mít přednášku na téma, zda se investice do použitelnosti vyplatí a jak se vám vrátí díky spokojenosti uživatelů. Druhý den pak povede dva odborné workshopy v angličtině: Designing What to Design: A Task-Focused Conceptual Model.

Screenshot ze slajdů Jeffa Johnsona 1

Druhý workshop bude GUI Bloopers.

Screenshot ze slajdů Jeffa Johnsona 2

K návštěvě si můžete vybrat jak samotnou konferenci, tak i oba workshopy zvlášť, stačí se jen zaregistrovat. Další podrobnosti najdete na webu Konference UX.

Pozvánka Jeffa Johnsona na Konferenci UX

Jeff Johnson - Invitation to User Experience Prague 2010 from Dobrý web on Vimeo.

Co si ještě přečíst

Na sitepoint.com vyšel už dříve jeden rozhovor: Interview - Jeff Johnson of GUI Bloopers

Na stránkách baychi.org slajdy z přednášky Psych 101: The Psychological Basis for UI Design Rules z roku 2008.

3. 6. 2010 Jan Hlaváč
#UX
Napište nám
×
Zanechte nám vzkaz. Ozveme se vám zpět.
Vážení přátelé, v této nelehké době se snaží každý pomáhat, jak umí. V Sherpas jsme se rozhodli po dobu krize nabídnout firmám zdarma zpracování manažerského online dashboardu pro dokonalý přehled návratnosti investic do digitálních kanálů. Více informací o dashboardu.
dashboard zdarma
×