Blog

World Usability Day 2006

Včera proběhl v pražském hotelu Legie další ročník World Usability Day. Tuto konferenci zaměřenou zejména na použitelnost a přístupnost, pořádá kromě Sun Microsystems a ČVUT i Dobrý web.

Jako první vystoupil Harry Burks ze společnosti Sun Microsystems. Mluvil především o projektu Orca, což je podpůrná technologie, usnadňující zrakově postiženým lidem práci s počítačem. Jedná se zejména o podpůrné programy kombinující hlasovou syntézu, braillovo písmo, přibližování atd. Možnosti Orcy demonstroval Harry Burks na aplikacích běžících pod GNOME Desktop (grafické prostředí pro UNIXové systémy), které asi někteří znáte z operačního systému Linux.

Nejvíce jsem se těšil na prezentaci společnosti Seznam.cz o návrhu jejich uživatelských rozhraní a webů. Seznam připravuje všechny své designy pro rozlišení 800x600. Je to prý proto, že toto rozlišení je ideální z hlediska množství prvků, které je člověk schopen na stránce vstřebat. Byly zmíněny i vlastní analytické a testovací nástroje, které Seznam používá pro testování svých designů. Moc konkrétních informací jsem se sice nedozvěděl, ale jsem rád i za to málo. Po přednášce následoval prostor pro dotazy - týkaly se hlavně důvodů podobnosti uživatelských rozhraní Seznamu a Google.

Další přednáška pojednávala o systému zvukové navigace uvnitř budov pro zrakově postižené. Tento systém je zatím vyvíjen na ČVUT. Další přednášející z ČVUT, Adam J. Sporka, posluchačům představil software pro ovládání kurzoru myši neřečovými zvuky. Chcete-li se o tomto zajímavém softwaru dozvědět více, případně si takové ovládání kurzoru vyzkoušet, podívejte se na stránky projektu.

Po obědě následovala přednáška Luboše Plotěného o uživatelském testování webu Navrcholu.cz, které jsme během října provedli v Dobrém webu. Luboš seznámil posluchače s testovaným webem, s cíli a průběhem vlastního testování, dostalo se i na praktické problémy (víceméně technického charakteru), které by vás mohly potkat, chystáte-li se nějaké testování provádět. S obsahem jeho přednášky vás seznámí prezentace, ve které mj. uvidíte, jak vypadala testovací místnost a výstupy z testování.

Poslední přednáška patřila společnosti Brailcom. Pokud se zajímáte například o přístupnost webu, určitě vám tato společnost není neznámá. Prezentován byl systém pro správu obsahu (CMS) Wiking, který je navržen s velkým důrazem na bezbariérovost. Celkem mě tato prezentace zklamala - mnoho nových informací jsem se nedozvěděl.

Na závěr konference jsme si prohlédli Usability Lab v areálu ČVUT na Karlově náměstí. Už se mi sice nikam nechtělo, ale ukázka testování softwaru pro správu kontaktů při řízení auta mi přišla velice vtipná. Závěrečnou neformální večeři jsem vynechal - s kolegy jsme zvolili poněkud komornější posezení v Pivovarském domě.

15. 11. 2006 Přemysl Žák
Napište nám
×
Zanechte nám vzkaz. Ozveme se vám zpět.

Nejsilnější garance výkonu vašeho online marketingu na trhu

Za výsledky ručíme naší odměnou

Více o službě
×