Blog

Mediální plánování podle Google

Google představil betaverzi nástroje Ad Planner pro mediální plánovaní online kampaní.

Oficiální oznámení na blogu AdWords přináší základní informace, přístup k nástroji je zatím omezen jen pro pozvané uživatele. O přidělení pozvánky můžete sami požádat.

Demografické cílení

Po zadání demografických údajů o cílovém publiku Ad Planner nabídne seznam webů, které vhodní uživatelé navštěvují. Pro jednotlivé weby nabízí i data o návštěvnosti a demografický profil návštěvníků. Pokud web využívá AdSense (tedy pokud na něj inzerenti mohou cílit prostřednictvím AdWords), poskytne nástroj také informace o dostupných formátech a denním počtu zobrazení. Vybrané weby se ovšem neomezují jen na členy obsahové sítě Google.

Informace o uživatelích Google získává nákupem průzkumů trhu od třetích stran a zatím budou k dispozici jen pro Spojené státy. Informace o návštěvnosti webů pak pocházejí ze statistik, které Google vede o využívání vlastních produktů, případně z dobrovolně poskytnutých dat.

Jak v českém prostředí?

Otázkou zůstává využitelnost nástroje na českém trhu a vůbec fakt, zda (nebo spíše kdy) bude pro české weby plnohodnotně k dispozici. Pokud se dá soudit podle nové podoby Google Trends, se kterými Ad Planner sdílí některá data, bude zatím nástroj v našem domácím prostředí spolehlivě fungovat spíše pro velké weby a u těch menších bude vykazovat relativně větší nepřesnosti.

Absolutní čísla o návštěvnosti jsou zatím v nových Google Trends naprosto nepravdivá i u nejnavštěvovanějších českých webů. Relativní srovnání napříč weby ze stejného segmentu se ovšem zdá být dostatečně spolehlivým. Na demografické údaje si v Ad Planneru pravděpodobně počkáme ještě dlouhou dobu.

Zajímavé bude také sledovat, podle jakých kritérií budou weby do Ad Planneru zařazovány a co bude rozhodovat o jejich pořadí. Majitelům webů bude umístění v Ad Planneru slibovat snadnější cestu k inzerentům a možná bychom se tak mohli dočkat i „optimalizace pro Ad Planner“.

Další hodnocení nového nástroje přijde s prvními praktickými zkušenostmi, o kterých bychom chtěli brzo informovat. Pokud jste již sami nějaké nasbírali, budeme rádi, pokud se o ně podělíte v komentářích pod článkem.

25. 6. 2008 Martin Smrt
Napište nám
×
Zanechte nám vzkaz. Ozveme se vám zpět.
Vážení přátelé, v této nelehké době se snaží každý pomáhat, jak umí. V Sherpas jsme se rozhodli po dobu krize nabídnout firmám zdarma zpracování manažerského online dashboardu pro dokonalý přehled návratnosti investic do digitálních kanálů. Více informací o dashboardu.
dashboard zdarma
×