Blog

Obnovení screenshotu webu na Seznamu

Je poměrně známo, že vyhledávač Seznam má dlouhodobě dost problémů s náhledy webů, které zobrazuje ve výsledcích vyhledávání. Sbírání náhledů probíhá automaticky, ovšem Seznam postupuje podle jakýchsi svých priorit, takže se mnohdy k vašemu obsahu nemusí dostat. Když už má takový náhled zpracovaný, tak buď patří jinému webu, je zastaralý nebo nevypovídá o cílové stránce.
Dlouho neaktualizovaný náhled webu pojišťovny Direct

Jak v září uvedl v SEO konferenci Štěpán Škrob, vedoucí fulltextového oddělení v Seznamu, na screenshoty má Seznam vyčleněného zvláštního robota, který je poznat podle adresy screenshotx.seznam.cz (x je určité číslo, existují minimálně screenshot, screenshot1, screenshot2, screenshot3 a screenshot4). Tento robot má dost problémů při procházení webů – nejen proto, že používá Internet Explorer pro snímání (zkouší se také snímání pomocí prohlížeče s jádrem Gecko), ale také, že aktualizace screenshotů je zcela jistě velmi náročná pro zpracování. Za jednu vteřinu se dá připravit náhled pouze několika málo webů.

Robot se navíc musí vypořádávat s mnoha technickými překážkami na stránce. Načtení některých prvků trvá dlouho, problematickými jsou také Flash animace, dynamické JavaScriptové navigace a další prvky. Je nutné si dát pozor také na hlášku, která na webu zůstane, pokud jsou vypnuty animace či jiné aktivní prvky.

Obnovený náhled webu pojišťovny Direct

Pokud chcete obnovit náhled webu do aktuální podoby, přidejte konkrétní stránku přes přidávací formulář Seznamu. Tento postup byl popsán již v lednu 2008 na blogu Fulltextu Seznamu, nejedná se o nic nového. Byl jsem však mile překvapen, že lze takto jednoduše a velmi rychle přimět robota Seznamu, aby si udělal nový náhled.

Ještě nevytvořený náhled stránky o konferenci WebTop100
Aktualizovaný náhled stránky o konferenci WebTop100

U náhledů, které jsou uvedeny v tomto blogspotu, byl náhled obnoven do dvou minut. Občas se může stát, že se netrefíte do správného okamžiku, a požadavek na vložení se neprojeví v obnovení screenshotu. Vyčkejte pár desítek minut a zkuste to znova. Určitě však přidávání nepřehánějte, vždyť je to jenom robot :-)

11. 11. 2008 Pavel Jašek
Napište nám
×
Zanechte nám vzkaz. Ozveme se vám zpět.
Vážení přátelé, v této nelehké době se snaží každý pomáhat, jak umí. V Sherpas jsme se rozhodli po dobu krize nabídnout firmám zdarma zpracování manažerského online dashboardu pro dokonalý přehled návratnosti investic do digitálních kanálů. Více informací o dashboardu.
dashboard zdarma
×