Blog

Zajímáte se o použitelnost a UX? Neprošvihněte letošní World Usability Day!

Hravost v designu a použitelnost – jak to jde vůbec dohromady? Přijďte se podívat na konferenci World Usability Day a zkuste nahlédnout na design z různých perspektiv.

Už příští týden ve čtvrtek 8. 11. 2012 se v pražském kině Atlas uskuteční osmý ročník konference World Usability Day, letos na téma Hravost v designu. Akce je zaměřená na propagaci použitelného designu webových stránek i obecně jakýchkoliv produktů, které člověk používá. World Usability Day je součástí série konferencí konaných po celém světě pod záštitou User Experience Professional Association a Česká republika tak patří mezi dalších více než 40 zemí, v nichž se akce pořádá.

Proč World Usability Day vznik?

Protože na jedné straně je technologie, která se den ode dne vyvíjí kupředu, na straně druhé člověk, který se z hlediska svých vlastností nemění – nemáme více rukou ani rychlejší myšlení. Máme svoje fyzická omezení a nerozvíjíme se tak rychle, jako technologie, jejíž pokrok sami podněcujeme. World Usability Day je akcí, která se na tento fakt snaží upozornit a přizpůsobit design a výrobu produktů lidem a jejich potřebám – tak, aby lidé byli schopní tyto produkty jednoduše a intuitivně používat.

Programové ladění…

Protože téma vybízí k hravosti a inovacím, je i program konference pestrý a snad každý v něm najde zajímavé podněty a inspiraci. Vystoupí celkem deset řečníků s přednáškami o user experience, testování použitelnosti, kreativitě i technologických trendech. Jmenujme například Adama Fendrycha z ExperienceU, který bude mluvit o přístupu člověka k dotykovým rozhraním. Neméně zajímavým řečníkem bude Jan Šedivý z ČVUT, který působil roky v zahraničí prací pro společnosti IBM a Google, s přednáškou zaměřenou na aplikace pro rozpoznávání řeči. Praktické tipy k tomu, jak komunikovat s klientem na téma UX a jak mu smysluplně toto problematiku vysvětlit, vám představí Ondřej Válka z GoodData. O hravých projektech SYMBIO Digital uslyšíte od Jakuba Španihela a Václava Krbůška. Kreativitu jako cestu ke skvělému uživatelskému rozhraní zmíní Jan Jelínek.

Konference je v ČR pořádána pod hlavičkou občanského sdružení Prague ACM SIGCHI – organizace jejímž cílem je rozvíjet a formovat tematiku UX a HCI a zvyšovat povědomí veřejnosti o této problematice. V organizaci dochází s letošním rokem k formálním změnám, mimo jiné přestane fungovat pod svým aktuálním názvem a začnete se s ní setkávat jako s Asociací UX. Kromě formálních změn dojde i ke změnám organizačním. Celou koncepci nového fungování vysvětlí předseda organizace Luboš Plotěný při přednášce SIGCHI se mění.

Programem konference bude provádět Jakub Franc ze společnosti AVG, který se tématu interakce člověka s technologiemi sám dlouhodobě věnuje.

Začátek konference je v 9:00, konec ve 14:00. Tak akorát, abyste se nepřestali bavit a nezačali nudit. Akce je pořádána zdarma a neziskově, je tak snadno dostupná široká skupině zájemců.

World Usability Day

Na co se ještě můžete těšit?

V rámci doprovodného programu si budete moct podívat za Radkem Řezáčem ze společnosti Mind Technologii na MindScope – výukovou herní aplikaci založenou na principu biofeedbacku, jež umožňuje nácvik relaxace a sebekontroly. Navštívit můžete i Vratislava Fabiána, který bude prezentovat technologii eye tracking, která je pod vedením společnosti Medicton Group vyvíjena pro včasnou diagnostiku poruch čtení.

Letošní World Usability Day sponzoruje řada zajímavých firem – například nakladatelství IDG, které věnovalo několik ročních předplatných časopisu Computerworld. Příznivce IT tematiky a kultovních seriálů potěší jména Geek World a Geekshop, aneb budete moc soutěžit o několik parádních triček. Dále budete moc vyhrát školení podle vlastního výběru od Dobrého webu. A protože je použitelnost jako téma hlavně o uživatelích, věnovala společnost ExperienceU do soutěže pronájem usability laboratoře a UX specialisty na celý den.

Je to o hravosti, tak si zasoutěžte…

A abyste nemuseli dlouho čekat, jedna soutěž je od organizátorů k dispozici už teď. Máte-li chuť na tričko z Geek Worldu a předplatné časopisu Computerworld, zapojte se. Cílem soutěže je najít ve svém okolí nepoužitelný, či velmi špatný design webu/produktu, vyfotit jej a zaslat na adresu soutez@sigchi.cz. Vyhrávají tři nejhorší designy, na které dokážete přijít. Ukončení soutěže je 5. 11. 2012 (včetně). Další podmínky najdete na webu konference.

  

Letošní World Usability Day s tématem Hravost v designu cílí nejen na člověka a jeho potřeby, ale i jeho emoce. Přijďte se podívat, poučit, informovat, či se sami zapojit do diskuse.

2. 11. 2012 Nikola Dynybylová
#UX
Napište nám
×
Zanechte nám vzkaz. Ozveme se vám zpět.
Vážení přátelé, v této nelehké době se snaží každý pomáhat, jak umí. V Sherpas jsme se rozhodli po dobu krize nabídnout firmám zdarma zpracování manažerského online dashboardu pro dokonalý přehled návratnosti investic do digitálních kanálů. Více informací o dashboardu.
dashboard zdarma
×